Ptačí krmítko Berry

Krmítko Berry bylo navrženo pro českou firmu Plastia, která se zabývá výrobou především zahradních pomůcek. Krmítko spadá do produktové kolekce Urbalive, která si klade za cíl přiblížit cestu k přírodě, zdravému životnímu stylu a udržitelnosti přírodních zdrojů. Návrh byl po celý proces konzultován s Českou společností ornitologickou. Zadáním bylo ptačí krmítko s dostatečně velkým zásobníkem krmení s cílem uspokojit i chalupáře a zahrádkáře, kteří zvládají doplňovat krmení např. pouze o víkendech. Díky kulovité geometrii krmítko opticky lehce klame oko pozorovatele – ačkoliv je jeho nejširší rozměr pouhých 27 cm, vnitřní objem jeho zásobníku pro krmivo čítá výjimečných 4,1 l.

Firma Plastia dbá na udržitelnost při výrobě svých produktů, použitým materiálem je tedy recyklovaný plast. Na jedno krmítko Berry se využije 18 PET lahví. Díky transparenci materiálu je uživatel informován o množství krmiva v zásobníku. Použití plastu pro ptačí krmítka schvaluje i ČSO z hygienických důvodů – díky homogennímu a jednoduše čistitelnému povrchu se na něm méně pravděpodobně šíří nežádoucí bakterie, viry a plísně na rozdíl od dřevěných krmítek. Krmítko jsme navrhli důmyslně tak, aby pro jeho výrobu bylo možné využít pouze jednu identickou formu pro obě poloviny kulovitého tvaru. Tímto jsme naplnili snahy o co nejšetrnější výrobu vůči životnímu prostředí, se kterou souzníme my i firma Plastia.

Krmení se doplňuje otvorem shora a samovolně se sesypává do spodní části ke krmnému prostoru. Krmítko se zásobníkem je nejen praktické z pohledu pohodlí uživatele, ale také hygienické, neboť ptáci nevstupují do krmiva a nezanechávají v něm trus s možnými viry a bakteriemi. Okolo otvoru pro krmení je praktický lem, který zamezí vtékání dešťové vody do krmiva, které tak zůstává suché, nešíří se v něm plísně, a poslouží jako bidýlko pro ptáky. Přístup ke krmivu je poměrně malý, to je ovšem žádoucí opět z hygienických důvodů – čím menší prostor zrní je vystavený ptákům, tím menší je šance, že se v krmítku bude šířit trichomonóza (tzv. krmítková nákaza). V průběhu navrhování bylo krmítko testováno v terénu a vyladěno dle reálných podmínek povětrnostních vlivů a chování ptactva.