Interiér mezonetového bytu v Praze – Libni

Argentinsko-slovinský mladý pár žijící v pražské Libni si nás přizval k interiérovému řešení jejich mezonetového bytu. Zadáním pro nás bylo prostorové uspořádání doposud prázdného druhého podlaží, do kterého si přáli vybudovat koupelnu, dvě pracovní místa, menší obývák ke sledování filmů buďto na televizi nebo promítaných na stěně s okny, prostor pro cvičení, a v prvním podlaží obývací prostor s jídelnou. Mimo praktické rozvržení prostoru si klienti přáli i designérské řešení, které by opticky propojilo obě podlaží a zaplnilo velké plochy prázdných stěn. „Something crazy“, vybídli nás.

Co se týče našeho prostorového návrhu, v horním podlaží vznikla požadovaná dvě pracovní místa, jedno v komorním obýváku, jedno v tělocvičně. Abychom dostali denní světlo do koupelny, část stěny u stropu je prosklená.

Byt je díky otevřenosti obývacího prostoru přes obě podlaží a mnoha oknům velmi vzdušný a prostorný. Převládajícími stávajícími materiály a barvami jsou dubové dřevo na podlaze a nábytku, pohledový beton a černé kovové prvky. Chtěli jsme náladu vzdušnosti a čistoty zachovat, zároveň ale odstranit přílišnou prázdnotu a chladné vzezření.

Subtilní provázkové propletení v barvách černé, zelené a zlaté po celé stěně s betonovou dekorační stěrkou od spodního obýváku až po pracovnu s tělocvičnou tvoří propojující grafický prvek. Visací předměty jako houpačka, mechové koule kokedama nebo svítidla, která lze vytáhnout až ke stropu, když se ve druhém podlaží promítá film, doplňují vzdušnost celého bytu. Ke stávající betonové podlaze v druhém podlaží jsme pro zútulnění zvolili dubové obložení stěny a koberec, v tělocvičně gumovou cvičební podložku.