Fořtovna Chýnov

Pozemek v jihočeském Chýnově, který byl v minulosti využíván pro hajného a služebnictvo k přilehlé vile, nám investor představil se záměrem využít ho k trvalému bydlení. Jeho vizí bylo k zadání přistoupit nejen funkčně vzhledem k dnešním požadavkům, ale hlavně citlivě s ohledem na využití v minulosti. Stavbu bývalé fořtovny ve velmi neutěšeném stavu jsme společně rozhodli odstranit, ale stala se pro nás nositelem hlavní koncepce, jak s budoucím vývojem naložit.

Lokalita svažitého pozemku je vhodná k atmosféře otevřenosti, kterou investor hledá. Hlavní směr domu je postaven tak, aby byl co nejlepší výhled na zámek v Chýnově, který je vidět v zimě přes opadané stromy obklopující celý pozemek. V létě místu poskytují dostatečný stín. Prostory v rámci domu jsou uspořádány tak, aby hlavním spojujícím prostorem byl ten obytný, kterému je tak dopřáno mnohem více na významu. Je umístěn o půl patra výše a je kompletně otevřen do krovu. Máme za to, že se budou obyvatelé více potkávat a nedojde ke striktnímu oddělení prostorů.

Z bývalé fořtovny zachováváme obvodovou zeď, která nám vymezí zahradu určenou pro společné setkávání a čas strávený s rodinou a přáteli. Oproti tomu zahrada orientovaná k jižnímu štítu, která je i výškově posunuta na úroveň pracovny, je mnohem intimnější a obyvatel domu zde najde atmosféru pro soukromý relax nebo klid na psaní.