Rekreační chata Junák

Být skautem znamená umět si poradit. Tak dnes vystupuje organizace Junák, která eviduje okolo 68 tisíc skautů a skautek. Souzvuk s přírodou, respekt k sobě a ostatním, férovost a to vše pod přísahou „Čestný skautský“. S touto atmosférou je spjata historie pozemku v Týnci nad Labem nedaleko řeky. Na tomto místě kdysi stávala Junácká chata, ukrytá ve stínu lesa, odtržena od civilizace. Na pozemku je v dnešní době pouze pozůstatek opěrné stěny.

Nový majitel chce místo oživit a my k němu přistupujeme jako vždy – citlivě a s kontextem. Stávající opěrná stěna je zachována. Na místo vyvýšené nad hlavní lesní cestu je umístěn dům tak, aby se stal přirozenou součástí krajiny. Chata tímto způsobem ctí skautská pravidla a utváří harmonii s přírodou, Žlutý šátek chrání před sluncem a dělá pobyt venku snesitelnějším.

Vnitřní uspořádání domu reaguje na využitelnost jednotlivých částí pozemku a orientaci vůči světovým stranám. Dům je svou technologií navržen tak, aby byla možná rekreace či trvalý pobyt přes všechna roční období.